Cinsel ilişkiye girme korkusu ...

Genofobi,
Seks korkusu,
Seks yapmaktan korkmak. Genç yaşta cinsel saldırıya maruz kalanlarda ve vajinismus mağdurlarında bulunan fobi. Cinsel birliktelikten veya cinsel ilişkiden fiziksel veya psikolojik olarak korkmak.

Genofobi, cinsel birlikteliklerden veya cinsel ilişkiden fiziksel veya psikolojik olarak korkmaktır. Genofobiye aynı zamanda koitofobi adı da verilir. 

Genofobiyi tanımlamada erotofobi terimi de kullanılabilir. Genofobi tıpkı panik ataklarda olduğu gibi kişilerde panik ve korkuya neden olabilir. Bu fobiyi yaşayan insanlar cinsel ilişkiden veya yalnızca bunun düşüncesinden yoğun şekilde etkilenebilir. Aşırı korku romantik ilişkilerde sorunlara neden olabilir. Genofobiden etkilenenler, yakınlaşma olasılığından korunmak için ilişki kurmaktan uzak durabilirler. Bu da yalnızlık hissine yol açabilir. Genofobisi olan insanlar aynı zamanda içinde bulundukları durumdan dolayı utandıkları için de kendilerini yalnız hissedebilirler.

Vajinismus,  
Cinsel ilişkiye girme korkusu,
Kadında İlişkiye Girme Korkusu,
Az gelişmiş ülkelerde görülen Cinsellik Korkusu, cinselliğin bu kültürlerde bir tabu olarak görülmesinden, cinsel konularda eksik ve yanlış bilgilendirmeden, gelişmemiş toplumlarda cinselliğin tabu olması olarak görülmesinden, cinselliğin günah veya yasak olarak algılanmasından, cinsellikle ilgili bilgilerin genelde yanlış kişilerden alınması kaynaklanır.
Kaynak: http://www.hemensaglik.com/


6.  İnsanların çocukluklarından itibaren cinsellikle ilgili sorularına yanıt alamaması. Bu tür sorulara verilen sert, korkutucu, engelleyici ve kaçamak cevaplar.
7.  Cinsel organların kötü, kirli, pis, yasaklayıcı, tehlikeli olarak tanımlanması.
8.  Özellikle cinsellikle ilgili bilgi eksikliği yaşayan toplumlarda görülen “Kızlık Zarı” sorunu. Bu durumun yarattığı korku ve çekingenlik.
9.  Cinselliğin yemek, içmek kadar gerekli bir fizyolojik ihtiyaç olduğunun vurgulanmaması.
10. Cinselliğin anlatılmasında sevgi ve karşılıklı duyulan hislerden bahsedilmemesi. Bu konuyla ilgili çoğunlukla ürkütücü bilgiler verilmesi.
11. Eşler arasında kişilik farklılıkları oluşması. Bir tarafın daha nazik, kibar, duygusal olması; diğer tarafın daha sert, kendinden emin tavırlar sergilemesi.
12.  Cinsellik konusundaki eğitimin genelde erkek çocuklarına verilmesi. Hatta onlara uygulamalı olarak olayın gösterilmesi. Bunun yanlış kişiler tarafından yapılmasının ortaya çıkardığı sorunlar.