24 Mayıs 2013 Cuma

Amerikan şirketleri için unutulmaz çarpıcı logolar oluşturan 20. yüzyıl grafik tasarımcısı ...

Saul Bass (New York, Bronx 1920 - Los Angeles 1996).

 

Amerikan şirketleri için unutulmaz çarpıcı logolar oluşturarak Kurumsal imaj yaratan 20. yüzyıl Amerikan grafik tasarımcısıdır. Ayrıca bir çok film için sinema başlıkları ve posterler oluşturmuştur.  

 

1950 yıllarında Hollywood'un tasarımcı, kavramsal kapak tasarımcısıdır. Animasyon filmleri, grafik, film reklamcılğı ile çarpıcı bir görsel etki yaratmıştır. Sembolik posterler tasarlamıştır.  

1944 -1946 yıllarında Brooklyn College'de okudu. 1946 yılından sonra Warner Bros ile ticari bir sanatçı olarak çalıştı. Los Angeles 'a gitti. 

Kurum ve şirketler için reklamcılık konusunda serbest ticari sanatçı olarak New York'ta çalıştı. 1952 yılından itibaren "Saul Bass & Associates" firması olarak çalışmaya başladı. 

Hollywood'un önde gelen Başlık tasarımcısı oldu.Buna örnek filmler aşağıdadır.
Stanley Kubrick - "The Shining", "Spartacus" (1960)
Alfred Hitchcock - "Vertigo", "North by Northwest", "Psycho".
Martin Scorsese - "Good Fellas", "Cape Fear", "Masumiyet Çağı", "Casino".
Steven Spielberg - "Schindler'in Listesi" ,
Otto Preminger - "Carmen Jones" , "Altın Kol ile Adam" .
Robert Aldrich ve Billy Wilder - "The Seven Year Itch".
 
1991 ile 1996 yılları arasında Oscar Ödülleri töreni için posterler tasarladı. 

Hollywood çalışmaları yanı sıra United Airlines, AT & T, Minolta, Esso, BP gibi büyük şirketlere logolar tasarlamıştır. Continental Airlines gibi bir çok sayıda şirket için kurumsal imaj yarattı.  

Reklam ve ürün ambalajı ustalıkla koordine ederek kombinasyonları ile tüketiciyi hazırlayıp uyumlu bir kişilik haline getirmiştir.

25 Nisan 1996 tarihinde Los Angeles'ta lenfoma hastalığından öldü. Eşi ve yaratıcı ortağı, Elaine Makatura ile 35 yıl evli kaldı. Jennifer ve Jeffrey adında iki çocuğu vardı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Benzer Bulmaca ve Cevapları