Myanmar' ın (Birmanya) eski başkenti...


Ava, (Eski Başkenti).
Başkent: Rangun, Rangoon (Yangon).
Para birimi, Kyat. 
Nüfusun etnik dağılımı: 
Burmalı %68, Shan %9, Karen %7, Rakhine %4, Çin %3, Mon %2, Hindistanlı %2, diğer %5.
Dinler: Budist %89, Hıristiyan %4, Müslüman %4, animist %1, diğer %2.
Dil: Burma

Myanmar, Birmanya, Burma.
(Yerel adı Pyidaungzu Myanma Naingngandaw),

Myanmar, Hint Okyanusunda Bengal körfezine hakim bir noktada bulunan 50 milyon nüfuslu yoksul Güney Asya ülkesidir. Dünya gündemine ilk kez 1988’ de gerçekleşen askeri darbe ile geldi. 1990’ da yapılan seçimleri Demokrasi için Ulusal Birlik partisi kazanmasına karşın cunta tarafından yönetime gelmesi engellendi. Ardından da Nobel ödüllü muhalefet lideri Aung San Suu Kyi tutuklandı. 

2007 Ekim ayında , artan petrol fiyatlarını fırsat bilen Budist rahipler önderliğindeki halk ve öğrencilerin protestosu bir müddet sonra şekil değiştirerek askeri cuntaya karşı harekete dönüştü. Bu muhalefet hareketi çok sert bir şekilde bastırıldı. Protesto hareketlerine, Safran Devrimi dendi. 
Güneydoğu Asya' da, Bangladeş, Çin, Hindistan, Laos ve Tayland arasında yer alan, Andaman Denizi ve Bengal Körfezi kıyısında bir  ülkedir. Çinhindi' nin kuzey batısında yer alır ve ülkenin güney batı kıyıları Bengal Körfezi ile çevrilidir. Myanmar' da gelişkin bir Buda uygarlığı var­dır. Terk edilmiş bir kent olan Pagan' da bu uygarlıktan izler görülür. Shwedagon Temple, bu ülkededi