26 Ağustos 2012 Pazar

Durgun sularda ve havuzlarda yetişen geniş yapraklı bir su bitkisi ...

Nilüfer,(Nymphaea).
Nilüfer, Nenuphar, Water lily, Weisse Teichrose, Nymphaea alba, 
Nymphaea, nilüfergiller (Nymphaeaceae) familyasına bağlı bir su bitkisi cinsidir.  Nilüfergiller familyasından nymphaea ve nuphar cinsinden su bitkilerine Nilüfer çiçeği denir.
Su Zambağı, 
Sugülü.
Su zambağı da denilen geniş yapraklı bir su bitkisidir.

Beyaz Nilüfer (Nymphaea alba),
Sari Nilüfer (Nuphar luteum),

Kuzey Amerika, Asya, Avrupa'da genelikle yavaş akan ırmak kenarları, göl, gölet ve bataklıklarda yetişir. Kökleri suyun altındaki toprağa yerleşmiş, yuvarlak tepsi şeklinde yaprak ve çiçekleri su üzerindedir. 

Yaprakların alt kısmı kahverengimsi veya kırmızımsı esmer, üst yüzeyi koyu yeşil renktedir. Yaprakların su altındaki sapı bazen 2-3 m. dir. Su üstünde bulunan çiçekleri taç yaprakları  2-3 sıra dizilmiş olup, oval, beyaz ve göbek kısmında sarı döllenme tozlukları vardır. Meyveleri şişe şeklinde ve içi tohum doludur.
 
Eskiden Selçuklu ve Osmanlılar zamanında havuzlar, göletler ve şadırvanlarda bu tür bitkiler yetiştirilirmiş. 

Sonrada, Avrupalılar bu kültürü ülkelerine taşıyarak özellikle de Almanlar tarafından bahçede bir gölette balıklarla beraber yetiştirmişler.

Sulak alanlarda Nilüfer çiçeklerinin yaprakları 3 metreye kadar büyüyebildikleri biliniyor. Bu bitkilerin üremesi için polenlerinin bir böcek vasıtasıyla nakledilmesi gerekir. Bunun için bünyesindeki şekeri gece vakti yakarak ısı yaymaktadır.  Bu ısı için çevredeki bok böcekleri ni çekmektedir. Böylece polenler bok böcekleri sayesinde üreme için dağılmaktadır. Böylelikle nilüfer çiçekleri üremesini devam ettirmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Benzer Bulmaca ve Cevapları