Kokulu tohumu hamur işlerinde ve rakıcılıkta kullanılan bitki. ..

Anason.
Anason (Pimpinella anisum), maydanozgiller familyasından 50-60 cm uzunluğunda bir yıllık otsu bitki türü.Anavatanı Doğu Akdeniz'dir.
Morfolojik Özellikleri:Gövde dik, silindir biçiminde, içi boş, çok dallı, tüylü ve üstü çizgilidir.Alt yaprakları uzun saplı, oval veya kalp biçimindedir.Çiçekler bileşik şemsiyelerde toplanmışlardır. Meyveleri armut şeklinde küçük, üzeri tüylü, yeşilimsi sarı renklidir.
Kullanımı:Anason, anason bitkisinin tohumlarından elde edilir.Rakı gibi alkollü içkilere çeşni katmak için kullanılır.Anasonun tatlımsı tadı ve özgün kokusu içinde bulunan "anethol" denilen yağdan gelir.Anethol alkolde çözünür, ama su oranı arttıkça çökelir.Bu nedenle anasonlu içkiler suyla karıştırıldığında beyaz olur.Anason, tatlılarda da kullanılan bir baharattır.Ayrıca kedi köpek mamalarına tat vermek için de kullanılır.
Faydaları:İnsan vücudunu etkileri; iştahsızlığı ve yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir.Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. İdrarı artırır. Kusmaları ve ishali keser.Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar.Ancak, aybaşı kanamaları ve hamilelik döneminde kullanılmaz. Anne sütünü artırır. Sinirleri yatıştırır.Migren ağrılarını keser.Beyin yorgunluğunu giderir.Uyku verir. Kalbi kuvvetlendirir.Kan dolaşımının düzenli olmasını sağlar.Cinsel arzuları arttırır.Astım, nefes darlığı ve bronşitte görülen şikayetleri giderir.Öksürüğü keser.Fazla miktarda kullanıldığı zaman uyuşukluk verir.
kaynak:wikipedia.org